"1st Russian AKIHO Fest"
Russia, Torbeevo
15-16 September 2012 Judges: Tsuguo Toyoda and Yuichi Oota
Youchiken class
Ginryou Go Kanzakiya Kensha (WH, female) ( Shoudai Go Kanzakiya Kensha x Satsuki Go Osaka Koraku En) Japan – Tretiakov L.
Akari Go Sanuki Kotsuna (RD, female) (Musou Go Toyokawa Iguci Sou x Mea Go Shikoku Mori) Japan – Tretiakov L.
Sakura Go Hihi (RD, female) (Hideky Go Nippon Sun x Misaki Go of Ikenahotade) Pochivalovs – Avdeeva
Izumi Gai Reika (WH, female) (Terumasa Akita Suzuki x Izumi Gai Fuku Shiro) Seryakova G. – Otrepiev M.
Rosia Kara L’Taisei (RD, male) (Terumasa Akita Suzuki x Rosia Kara Airi) Sharpan M. – Kiseleva T.
Rosia Kara Leksa (RD, female) (Terumasa Akita Suzuki x Rosia Kara Airi) Sharpan M. – Sharpan M.
Odzhi Go from Hachimantai (RD, female) (Kankuhomare Go Senshuu Takashihamasou x Kouhime Go Noshiro Koujusou) Shapareva G. – Tarasenko R.
O’Shirohime Go from Hachimantai (RD, female) – Best (Kankuhomare Go Senshuu Takashihamasou x Kouhime Go Noshiro Koujusou) Shapareva G. – Averina
Aiken Sagarime Hirohito (RD, male) (Lavr De Dis Eiichi Ayashi x Adzumi) Levchuk I. – Golosov S.
Aiken Sagarime Hana Hasu (RD, female) (Lavr De Dis Eiichi Ayashi x Adzumi) Levchuk I. – Semenov A.
Izumi Gai Pikaichi (RD, female) (Samurai Go Nasu Shiobara x Izumi Gai Ochohime) Seryakova G. – Ratnikova T.
Izumi Gai Padzumi (RD, female) (Samurai Go Nasu Shiobara x Izumi Gai Ochohime) Seryakova G. – Radchenko M.
Aiken Sagarime Utaro (RD, male) (Sesshuu Go Kumamoto Kishi x Idia Of Heemang Aekyun) Levchuk I. – Golubova O.
Mikagemaru Go Shun’You Kensha (RD, male) – Best (Miyakohomare Go Aomori Mikamisou x Ouka Go Kasuya Megumisou) Exposito S. – Brajnikov M.
Akatsuki Yoho (WH, male) (Sesshuu Go Kumamoto Kishi x Suzune Go Takasaki Yamaguchi) Glazov D. – Orjevskiy O.
Youken B class Кобели / Males:
Lavr De Dis Rinji (RD) – 3 (Benifuji Go Ishimaki Hiwasou x Momohana Go Seaside Nakagawa) Lavrenova I. – Harlamova L.
Koujumaru Go Miyagi Kozaki Kensha (RD) – 5 (Shou Kanzakura Noshiro Fujita x Mirei Hanshinichimoto) Japan – Levchuk I.
Takaraken Ebisu (RD) – 2 (Shoukun Go Senshuu Takashihamasou x Fukushimi Go Takaraken from Hachimantai) Glazkova I. – Vasyanina Y.
Izumi Gai Oku Maru (RD) – 1 (Rammaru Go Subarusou x Kakyou Go Aso Inoue) Tretyakov L. / Seryakova G. – Bokareva
Izumi Gai Oukuni (RD) – 4 (Rammaru Go Subarusou x Kakyou Go Aso Inoue) Tretyakov L. / Seryakova G. – Kryivulyako O.
Суки / Females:
Megapolis Style Ikumi (RD) – 1 (Houkou Go Fukuoka Sekido x Futaba Go Shirai) Stroich N. – Stroich N.
Megapolis Style Izumi Keiko (RD) – 5 (Houkou Go Fukuoka Sekido x Futaba Go Shirai) Stroich N. – Teplov S.
Yumehana Go Gumma Yamaguchi (WH) (Hatsukumo Go Noshiro Koujusou x Hanaka Go Miyagi Kozaki Kensha) Japan – Paskannaya N.
Hanakasumi Go Noshiro Mikamisou (RD) – 3 (Touhokuichi Go Aomori Mikamisou x Hanamaru Go Noshiro Koujusou) Japan – Tretyakov L.
Mitsuri (RD) (Vaseliy Kay x Aiken Sagarime Vakaba) Chapligin B. – Chaplyuk O.
Izumi Gai Otafuku (RD) – 2 (Rammaru Go Subarusou x Kakyou Go Aso Inoue) Seryakova G. – Isajeva A.
Aiken Sagarime Ronzu (RD) – 4 (Kenshin-Ko Go Royal Nippon Akitos x Izumi Gai Batsu) Levchuk I. – Levchuk I.
Izumi Gai Mitsuhime (RD) (Shiki Go Ise Shimada x Izumi Gai P’Ayuma) Seryakova G. – Kaplev Y.
Youken A class
Кобели / Males:
Tetsuzan Go Aso Inoue (RD) – 5 (Soun Go Aso Inoue x Meishun Go Touseiien) Japan – Suhenko
Tayzan Go Akita Shibata (RD) – 1 (Daiga Go Akita Suzuki x Aoi Go Akita Shibata) Japan – Seryakova G.
Izumi Gai L’Kimihiko (RD) – 4 (Zuikyou Go Hirosaki Saitousou x Reishitsu s Akulovoy Gori) Seryakova G. – Domrachev G.
Gen Go Miyagi Takadorisou (RD) – 3 (Matenhomare Go Miyagi Kozaki Kensha x Ouka Go Yoshinoshi) Japan – Levchuk S.
Ryuutensou Matsukaze Go (RD) – 2 (Kankuhomare Go Senshuu Takashihamasou x Sayuri-Go) Kryukova A. – Denisova S.
Mokuteki Masahiro Go from Hachimantai (RD) (Rammaru Go Subarusou x Aihime Go Seaside Nakagawa) Shapareva G. – Lavrenova I.
Суки / Females: Tomo No Kimi Vampaku-Kodzo (RD) (C’Kazan Go Of Kamino Ken x Cyntia Dolina-Wiazow) Krutetskaya Y. – Krutetskaya Y.
Snezhnyi Angel Izanami (RD) (Ji San Go Kiyama x Snezhnyi Angel Akemi) Lycheva L. – Lycheva L.
Izumi Gai L’Kayumi (RD) – 5 (Zuikyou Go Hirosaki Saitousou x Reishitsu s Akulovoy Gori) Seryakova G. – Markova N.
Azumahana Hime Go Kagawa (WH) (Touki Go Senshuu Takashinohamasou x Rinka Go Sanshu Kuwayama) Japan – Tretyakov L.
Lavr De Dis Mivaku (RD) – 4 (Benifuji Go Ishimaki Hiwasou x Lavr De Dis E’Kioko Tenshi Sora) Lavrenova I. – Lavrenova I.
Azumahana Go Hanawa Kisaragi (RD) (Gempei Go Kouyasan Miyauchisou x Konatsu Go Hanawa Kisaragi) Japan – Seryakova G.
Reika Go Onagawa Kyouritsu (RD) – 2 (Mugen x Reina) Japan – Kataev S.
Ryuutensou Mitsumi Go (RD) – 1 (Kankuhomare Go Senshuu Takashihamasou x Sayuri-Go) Kryukova A. – Elkina L.
Ryuutensou Miahime Go (RD) (Kankuhomare Go Senshuu Takashihamasou x Sayuri-Go) Kryukova A. – Yakovleva O.
Koyto Go Noshiro Koujisou (RD) – 3 (Zuikou Go Kouyasan Miyauchisou x Hanapon Go Hanawa Kisaragi) Japan – Tretyakov L.
Wakainu class
Кобели / Males:
Ryuutensou Koushou Go (BR) (Shiki Go Ise Shimada x Ryuutensou Ayame Go) Kryukova A. – Popova M.
Jiroi Go Akogareno (RD) (Kouhouryuu Go Miyagi Kozaki Kensha x Mai Go Sugisawa Kensha) P.Lewandowscy – Shinina M.
Arbor Yule (RD) (Megapolis Style Zuikaku x Yule Roal) L.Skrodele – Parinova I.
Aiken Sagarime Okami (RD) – 4 (Shiki Go Ise Shimada x Aiken Sagarime Dzangiku) Levchuk I. – Fedicheva L.
Aiken Sagarime O-mamori (RD) (Shiki Go Ise Shimada x Aiken Sagarime Dzangiku) Levchuk I. – Yakovanko M.
Megapolis Style Eita (RD) (Toukyou Go Touseien x Megapolis Style Zenhime) Stroich N. – Stroich N.
Emiko No Kotarou Go Shun’You Kensha (RD) (Eitetsu Go Awa Matsushigesou x Emiko Go Shun’You Kensha) Exposito S. – Shestakov V.
Izumi Gai Dairin (RD) (Kankuhomare Go Senshuu Takashihamasou x Karen Go Aso Inoue) Seryakova G. – Kulajenkova E.
Lavr De Dis Rikisima (RD) – 3 (Benifuji Go Ishimaki Hiwasou x Ayame Go Okayama Hakuryuusou) Lavrenova I. – Tarasenko R.
Akatsuki Vakari (RD) – 5 (Shiki Go Ise Shimada x Izumi Gai Omatsuri) Kovalev G. – Johov S.
Akatsuki Varikitta (RD) (Shiki Go Ise Shimada x Izumi Gai Omatsuri) Kovalev G. – Martynova T.
Takaraken Bakudai (BR) (Lavr De Dis Eiichi Ayashi x Yumi-Go Entakitaken) Glazkova I. – Skvortsova N.
Megapolis Style Fudo Kichirou Hideaki (RD) (Toukyou Go Touseien x Megapolis Style Benisa) Stroich N. – Chernih D.
Snezhnyi Angel Daiseiko (WH) (Esashi of Shiroi Na Suna x Megapolis Style Atsuko) Lycheva L. – Lycheva L.
Yashiomaru Go Akita Suzuki (BR) – 1 (Fukusuke Go Hongou Sou x Hikari Otome Go Akita Shibata) Japan – Tretyakov L.
Taikoku Go Dairinsou (RD) – 2 (Taikou Go Maimu x Nanami Go Noshiro Kouju Sou) Japan – Seryakov/Tihomirova
Zendan s Akulovoy Gori (RD) (Katashi x Seka s Akulovoy Gori) Uvarova L. – Mischenko N.
Akatsuki Akindo (WH) (Tamaharu Go Shun’You Kensha x Suzune Go Takasaki Yamaguchi) Glazov D. – Mihailova M.
Izumi Gai Yakudza (BR) (Ryuurin Go Wakakusu Kugimoto x Akina Go Kurume Hirose) Tretyakov / Seryakova – Slepchenko G.
Суки / Females:
Yakumo Go Seiroutei (RD) (Musou Go Toyokawa Iguchi Sou x Hinako Go Hamanako Dou) Japan – Tretyakov / Stepanischevy
Ena Go Shun’You Kensha (RD) (Miyakohomare Go Aomori Mikamisou x Shinka Go Aso Inoue) Exposito S. – Sinditskaya I.
Hanafubuki Go Shuuunidatesou (RD) (Daiga Go Akita Suzuki x Fubuki Go Subaru Sou) Japan – Tretyakov L.
Jun Go Akogareno (RD) (Kouhouryu Go Miyagi Kozaki Kensha x Mai Go Sugisawa Kensha) P.Lewandowscy – Chechetkina I.
Amber Yule (RD) (Megapolis Style Zuikaku x Yule Roal) L.Skrodele – Kalnmeiere B.
Aster Yule (RD) (Megapolis Style Zuikaku x Yule Roal) L.Skrodele – Khachaturov E.
Ame-no Udzume (RD) (Kankuhomare Go Senshuu Takashihamasou x Fumiko Sachi Tomi Go from Hachimantai) Boyko R. – Pererva E.
Asamihime Go Shun’You Kensha (RD) (Hidemaru Go Shun’You Kensha x Ouka Go Kasuya Megumisou) Exposito S. – Serebryanikova T.
Megapolis Style Eikome (RD) – 4 (Toukyou Go Touseien x Megapolis Style Zenhime) Stroich N. – Miroshnichenko M.
Megapolis Style Eika (RD) (Toukyou Go Touseien x Megapolis Style Zenhime) Stroich N. – Stroich N.
Bishoujo Hoshi Go Vuk (RD) (Yukisan Aikiho Go Vuk x Airashii Shugoi Inu) Dzintars Zarins x Rovo S.
Megapolis Style Doroshi Aneko (RD) (Toukyou Go Touseien x Izumi Gai V’Asahi) Stroich N. – Smirnova E.
Izumi Gai Djina (RD) – 3 (Kankuhomare Go Senshuu Takashihamasou x Karen Go Aso Inoue) Seryakova G. – Kirillov A.
Megapolis Style Freiya Kaminari (RD) – 5 (Toukyou Go Touseien x Megapolis Style Benisa) Stroich N. – Zaharchenko A.
Megapolis Style Fubuki Naomi (RD) (Toukyou Go Touseien x Megapolis Style Benisa) Stroich N. – Shestakov V.
Izumi Gai Vasabi (RD) – 1 (Kotaru Go Kouyazan Miyauchisou x Makoto Go Aso Inoue) Seryakova G. – Spirina O.
Aiken Sagarime L’Maihime (RD) (Shiki Go Ise Shimada x Izumi Gai Batsu) Levchuk I. – Shinina M.
A-Sakura of Asan Myungkyun (RD) (Mitsukuni Go Okayama Inoue x Miharu Go Okamasa Kensha) Korea – Levchuk S.
Nana Go Shirai (RD) (Ukyou Go Shirai x Miho Go Shirai) Japan – Sinditskaya I.
Agrella ot Uklandikova (RD) (Shimmitsu Halne Wzgorze x Musasabi Halne Wzgorze) Uklandikov K. – Travkina E.
Michiko (RD) (Elmonte’s Jedai x V-Onna s Akulovoy Gori) Smirnov V. – Kostrov A.
Zoloto Nebes Yamanohoni (RD) (Kando Halne Wzgorze x Zoloto Nebes Sakkura) Prudnikova E. – Korolev E.
Akatsuki Azayaka (BR) (Tamaharu Go Shun’You Kensha x Suzune Go Takasaki Yamaguchi) Glazov D. – Krutetskaya Y.
Izumi Gai Akina (RD) - 2 (Samirai Go Nasu Shiobara x Izumi Gai P’Yume) Seryakova G. – Borakeva
Souken class Кобели / Males: Rimpuu Go Senshuu Takashihamasou (RD)
Суки / Females: Lavr De Dis V’Maho Ki (RD) – 3 (C’Kazan Go Of Kamino Ken x Ayame Go Okayama Hakuryuusou) Lavrenova I. – Miroshnichenko M.
Aishiteru Go Shiyo-Mokuteki (RD) (D’Goro Go of Kamino Ken x Miyabi Go Shiyo-Mokuteki) Pasowska S. – Peregudova O.
Utahime Go Noshiro Koujusou (RD) – 4 (Rammaru Go Subarusou x Hanamiyako Go Noshiro Koujusou) Japan – Tretyakov / Murzina
Dori Hrom (RD) (Tamashii Go Sveika x Badjahi Hrom) Batasova N. – Golosova N.
Izumi Gai Shinomori Aoshi (RD) – 2 (Akogareno Go Hanawa Kisaragi x Izumi Gai Oyokahime) Seryakova G. – Tihomirova O.
Ryuutensou Benihime Go (RD) (Shoukun Go Senshuu Takashihamasou x Sayuri-Go) Kryukova A. – Belova V.
Ryuutensou Beniei Go (RD) (Shoukun Go Senshuu Takashihamasou x Sayuri-Go) Kryukova A. – Kim A.
Snezhnyi Angel Vakuri (BR) (Esashi of Shiroi Na Suna x Shuku s Akulovoy Gori) Lycheva L. – Lycheva L.
Momoko Go Shikoku Mori (BR) (Takamasa Go Mikawa Yamamotosou x Asahi Go Akita Suzuki) Japan – Seryakova G.
Tamiko Go Shun’You Kensha (WH) – 1 (Danyuu Go Aso Inoue x Komachibijin Go Daikantou) Exposito S. – Exposito S.
Izumi Gai Fuji Mi (RD) (Shoukun Go Senshuu Takashihamasou x Makoto Go Aso Inoue) Tretyakov / Seryakova – Samoshina
Seihoume Go Miyagi Narukosou (BR) (Seihou Go Miyagi Fujiwara x Kouumme Go Yamahan) Japan – Rimar E.
Ryuutensou Ayame Go (BR) (Hidemaru Go Shun’You Kensha x Hanafubuki Go Takasaki Yamaguchi) Kryukova A. – Kryukova A.
Fumiko Sachi Tomi Go from Hachimantai (RD) – 5 (Mikunihomare Go Kagano Yaoya x Aihime Go Seaside Nakagawa) Shapareva G. – Boyko R.
Lavr De Dis E’Kitsune Kirei (RD) (C’Kazan Go of Kamino Ken x Ayame Go Okayama Hakuryuusou) Lavrenova I. – Zolotareva
Seiken B class
Кобели / Males:
Houkou Go Fukuoka Sekido (RD) – 1 (Kita No Tenzan Go Kisarazu Nomura x Ichi Go Fukuoka Sekido) Japan – Stroich N.
Megapolis Style Zenkouji (RD) (Hidemaru Go Shun’You Kensha x Futaba Go Shirai) Srtoich N. – Stroich N.
Shiki Go Ise Shimada (RD) – 3 (Mikuni Go Matsuzaka Yamanaka x Hidehime Go Takasaki) Japan – Levchuk S.
Megapolis Style Baru-Ku (RD) (Hidemaru Go Shun’You Kensha x Izumi Gai V’Asahi) Srtoich N. – Lavruhina I.
Tamaharu Go Shun’You Kensha (BR) – 5 (Unshou Shun’You Kensha x Azuki Kensel-Go De La Vallee Des Dragons Sacres) Exposito S. – Glazov D.
Li Kintaro iz Pushkino (RD) – 4 (Lo Kai Shek Toshogu x Sitigatsu s Akulovoy Gori) Belevtseeva – Pepina S.
Daizan Go Boshuu Kaikasou (RD) (Matsuzake Go Musashi Aiwa x Mai Go Boshuu Kaikasou) Japan – Levchuk I.
Lavr De Dis Ataro (RD) (Kajitsu No Hautaku Go x Koikumi Shun’You Kensha) Lavrenova I. – Verbovskiy M.
Rikimaru Go Shun’You Kensha (RD) – 2 (Hidemaru Go Shun’You Kensha x Seiya-Go Shun’You Kensha) Exposito S. – Chechetkina I.
Aiken Sagarime Akasango (RD) (Izumi Gai V’Samurai Gotana x Izumi Gai Batsu) Levchuk I. – Korneeva
Суки / Females:
Kakyou Go Aso Inoue (RD) – 2 (Shouei Go Aso Inoue x Madoka Go Hanawa Kisaragi) Japan – Tretyakov L.
Idia of Heemang Aekyun (BR) – 3 (Nichirin Go Toukyou Kouryuu x Mika Go Katsurasou Oosawa) Korea – Levchuk S.
Lavr De Dis E’Hitori Asahi Ichiro (RD) (C’Kazan Go Of Kamino Ken x Lavr De Dis Yuta) Lavrenova I. – Zolotareva
Utagawa Djenima Go Shun’You Kensha (RD) – 1 (Asamaru Go Touseien – Shion Go Isehara Futami) Exposito S. – Glazov D.
Uchiko Go Shun’You Kensha (RD) – 4 (Asamaru Go Touseien – Shion Go Isehara Futami) Exposito S. – Brajnikov M.
Sayonakidori Go Sveika (RD) – 5 (Musashi Go Miyagi Kozaki Kensha x Buschido Biezynaki) Savickiene M. – Serebryanikova T.
Seiken A class Кобели / Males:
Chuugi-Go von Casa Leoci (WH) – 2 (Aradhi x Ira-Go Di Casa Saporito) Leoci C. – Sidorkin S.
Sempuu Go Okayama Nishioota (RD) – 1 (Mikagemaru Go Hamamatsu Kanjuu x Yumesaki Go Yamaguchi Natajima) Japan – Stroich N.
Tamashii Go Sveika (RD) – 3 (Kasuga Go Shirai x Buschido Biezynaki) Savickiene M. – Sarjenyuk L. |